תולעים אצל חתולים: זיהוי, אבחון ודרכי טיפול

תולעים אצל חתולים: זיהוי, אבחון ודרכי טיפול

תולעים אצל חתולים מהוות בעיה נפוצה למדי. בניגוד לטפילים אחרים, ניתן לראות תולעים בעין הלא מזוינת. אך למרות שמדובר במטרד לא קטן, ניתן לטפל בו בקלות. כדי שניתן יהיה לעשות זאת, חשוב שתדעו לזהות כיצד חתולים עם תולעים מתנהגים. לאחר מכן, תוכלו להעניק להם את הטיפול המתאים ביותר ולמנוע עד כמה שניתן את חזרתן של התולעים המציקות.

לפני הכל, מה זה תולעים בחתולים?

תולעים בחתולים הן טפילים שנכנסים למעי הדק של חתולים. ברגע שהתולעים מתמקמות במעיים, הן מתחילות להתרבות באמצעות התחברות למעי והתפרקות למקטעים. בכל אחד מהמקטעים יש ביצים שהופכות לטפילים נוספים שמופרשים דרך הצואה של חתולים.

התולעים הללו הן ארוכות ושטוחות, וגופן מחולק למספר מקטעים. תולעים אצל חתולים הללו מציקות במיוחד מפני שגופן מורכב מאיברי יניקה וגם קרסים זעירים שעוזרים להן להיצמד למעיים. כאשר התולעים יוצאות מגוף החתולים, הן נראות לעין, ומזכירות גרגרי אורז לבנים.

לעתים, ניתן לראות את התולעים בצואת החתולים או מתחת לזנב שלהם. מומלץ שלא להתעלם מהמצב וללכת עם החתול לווטרינר ברגע שיש חשד לנוכחות של תולעים אצל החתול שלכם.

תולעים אצל חתולים: זיהוי, אבחון ודרכי טיפול

תסמינים של תולעים אצל חתולים

בדרך כלל קל לזהות חתולים שסובלים מתולעים. התסמינים הבאים הם נפוצים בקרב חתולים שנגועים בטפילים הללו, וחשוב להכיר אותם:

 גירוד או נשיכות של פי הטבעת

 ליקוק של פי הטבעת

 חלקיקים דמויי אורז בצואת החתול

 גרירה של הרגליים האחוריות על הרצפה (כך החתולים מנסים לגרד את האזור הנגוע)

 אובדן משקל למרות אכילה מרובה/תקינה

 פרווה חסרת ברק/פרווה פרועה

אם אתם מבחינים באחד מהתסמינים הללו, מומלץ לפנות אל וטרינר ולאחר מכן, אל חנות חיות. חשוב לאבחן תחילה את המצב ולאחר מכן לטפל בו באמצעות אוכל לחתולים ותרופות שנועדו לטפל בתולעים.

תולעים אצל חתולים: זיהוי, אבחון ודרכי טיפול

טיפול בתולעים אצל חתולים

אם הווטרינר המטפל בודק את החתול שלכם ומוצא שהוא נגוע בתולעים, חשוב להתחיל בטיפול. בדרך כלל הווטרינר ירשום תרופה לנטילה דרך הפה או זריקה כדי להיפטר מהתולעים.

המטרה של התרופות הללו היא לחסל את התולעים באמצעות פירוק שלהן. כאשר זה קורה, כבר לא ניתן להבחין בתולעים בצואה מפני שהן התפרקו. כדי להיות בטוחים שנפטרתם מהתולעים באופן מוחלט, חשוב לתת לחתול שלכם את התרופה בדיוק כפי שהווטרינר הורה לכם.

גם אם אתם מבחינים שאין כבר תולעים בצואה של החתול שלכם, המשיכו את מתן התרופה למשך התקופה המומלצת. הפסקה לפני הזמן עלולה לגרום לחזרת התולעים לסבב נוסף.

תולעים אצל חתולים: זיהוי, אבחון ודרכי טיפול

האם תולעים של חתולים הן מדבקות?

תולעים עוברות בדרך כלל בגלל פרעושים שנמצאים בפרוותם של חתולים. מרבית סוגי התולעים אינן עוברות מחתולים לבני אדם, אך יש זנים שעלולים להדביק גם בני אדם – בעיקר ילדים. לכן, חשוב לגשת אל וטרינר כבר עם הסימנים הראשונים לתולעים כדי לטפל במצב כמה שיותר מהר.

תולעים אצל חתולים: זיהוי, אבחון ודרכי טיפול

תרופות סבתא נגד תולעים לחתול

ישנם לא מעט אנשים שיגידו לכם שיש תרופות פלא ביתיות לטיפול בתולעים, אך זה לא נכון. אם החתול שלכם נדבק בטפיל, מכל סוג שהוא, חשוב שתפנו אל וטרינר שירשום לו טיפול תרופתי.

בנוסף, חשוב לנסות ולמנוע הידבקות בטפילים עד כמה שניתן. כמו בכל מחלה אחרת, מניעה היא התרופה הטובה ביותר, גם אם מדובר ביצורים שהולכים על ארבע.

תולעים אצל חתולים: זיהוי, אבחון ודרכי טיפול

מניעת תולעים אצל חתולים

כדי למנוע תולעים אצל החתול שלכם, חשוב שתשמרו על הפרווה שלו נקייה מפרעושים. כיום אתם יכולים לרכוש תכשירים מיוחדים לניקוי פרווה בחנות לחיות שמוכרת מוצרי ניקוי לבעלי חיים.

בנוסף, חשוב שתחליפו את החול של החתול שלכם לעתים קרובות עד כמה שניתן. שימוש בקולר נגד פרעושים גם הוא יכול להיות יעיל במניעת תולעים אצל חתולים.

אם החתול שלכם נדבק בתולעים וירד במשקל, תנו לו אוכל לחתולים שיעזור לו לעלות במשקל. אם אתם לא בטוחים איזה מזון החתול שלכם צריך, צרו קשר עם חנות חיות ושאלו אילו מאכלים מומלצים לחתול שהיה חולה בתולעים.

49.90
הוסף לסל

תולעים אצל חיות מחמד מהוות מטרד שעלול להזיק לבריאותן. כדי שתוכלו לטפל בתולעים אצל חתולים ביעילות, חשוב שתדעו כיצד לזהות את הבעיה. באמצעות טיפול תרופתי בטפילים הללו בשילוב עם תזונה ותכשירים למניעת החזרה של התולעים, תוכלו לרפא את החתול שלכם ולמנוע בעיות נוספות.