איך מטפלים בגור חתולים צעיר – כל התשובות לשאלות החשובות

איך מטפלים בגור חתולים צעיר – כל התשובות לשאלות החשובות

לפעמים גם הליכה רגילה ברחוב, יכולה להסתיים במציאתו של חבר חדש לחיים: חלק ניכר ממגדלי החתולים בישראל ובעולם, מצאו את החתולים שלהם כגורים קטנטנים שהגיחו מן השיחים, התחבאו מתחת לגרמי מדרגות או אפילו חולצו מתוך מנוע של רכב – שבו ניסו למצוא מסתור חמים. אין דבר נהדר יותר מלהציל גור חתולים ולהעניק לו בית חם, אבל חשוב להבין עד כמה הטיפול בגור שכזה מצריך מחויבות ומסירות רבה. אם גם אתם מצאתם גור קטן והחלטתם לאמץ אותו, חשוב שתדעו כיצד להעניק לו את הטיפול המתאים.

מה הדבר הראשון שכדאי לעשות כשמוצאים גור קטן?

לפני הכל, כדאי לוודא שאכן מדובר בגור נטוש שאימו לא חוזרת אליו. חתולות שזה עתה המליטו, יישאו את גוריהן אחד אחרי השני אל מקומות מסתור שונים לאחר ההמלטה, לכן קיים סיכוי שהגור שנראה בודד, למעשה פשוט נותר האחרון בתור ואימו עומדת לשוב. אם ברור שאין אמא מיניקה בסביבה או שהגור נמצא במיקום שמסכן את חייו, אתם יכולים לקחת אותו אליכם הביתה ולהעניק לו את הטיפול הראשוני הדרוש, כשהשלב הראשון הוא לחמם אותו ולבדוק האם הוא פצוע, או סובל מפרעושים רבים. אם נראה שיש צורך בכך, קחו את הגור לוטרינר.

איך מטפלים בגור חתולים צעיר – כל התשובות לשאלות החשובות

מה נותנים לגור לאכול?

הצורך הדחוף והחשוב ביותר עבור גור חתולים הוא מזון, אך חשוב שתעריכו את גילו של החתול, לפני שתנסו להאכיל אותו. עד גיל שבועיים חתולים לא מסוגלים ללקק אלא רק לינוק, כאשר גם לאחר גיל זה הם מסוגלים לאכול אוכל רך בלבד. רק לקראת גיל חודשיים צומחות להן שיניים חזקות, שמאפשרות להם ללעוס גרגרי מזון לחתולים. קל להבחין בגורים שרק נולדו, כיוון שמלבד הגודל הזעיר שלהם, הם גם יתקשו ללכת ואוזניהם יהיו עדיין מקופלות. אם מצאתם גור צעיר כזה, חשוב לקנות לו פורמולה ייעודית לחתולים ולהאכיל אותו בעזרת בקבוק מתאים.

איך מטפלים בגור חתולים צעיר – כל התשובות לשאלות החשובות

למה אסור לתת לחתולים מוצרי חלב?

אחד מהמיתוסים הנפוצים ביותר הוא שחתולים אוהבים ללקק חלב, אבל האמת היא שמוצרי חלב הם מהמזונות שדווקא הכי מזיקים להם. חשוב שלא לתת לחתול קטנטן לשתות חלב פרה או לאכול גבינה, שעלולה לגרום לו לשלשולים ולהתייבשות. אם לא הספקתם לרכוש מזון ייעודי ונראה שהגור רעב מאוד, תוכלו לתת לו – באופן חד פעמי – לאכול תערובת שתכינו מחלמון של ביצה, מעט יוגורט או גבינה לבנה ומים. זה יספיק לארוחה יחידה ולא יזיק לו לטווח הרחוק, אך בהזדמנות הראשונה מוטב שתקנו עבורו את האוכל הנכון.

לחתולים מעט בוגרים יותר, שניכר שכבר צימחו שיניים, אפשר לתת מזון רך משימורים לחתול או בטונה מקופסה, בתור ארוחה מיידית וראשונה. אם יש לכם כבר חתול בוגר בבית, תוכלו לתת לגור הצעיר – אם גילו מאפשר לו, כמובן – את האוכל של הבוגר, לאחר שהרטבתם אותו מעט ומעכתם במזלג למרקם של מחית. האכלה של החתול היא, כאמור, הצורך הראשוני שיהיה עליכם למלא עבור הקטנטן, אך חשוב לזכור כי להמשך הדרך אסור שתתפשרו בכל הקשור לאוכל של הגור. הכרחי לרכוש בשביל החתול אך ורק את סוג המזון שמתאים לו, הן מבחינת המרקם והן מבחינת ההרכב התזונתי, שיסייע לו לגדול ויהיה נכון מבחינה בריאותית לגילו.

איך מטפלים בגור חתולים צעיר – כל התשובות לשאלות החשובות

מדוע חשוב לעזור לחתלתול לעשות את צרכיו?

עשיית צרכים איננה פעולה פשוטה עבור גור בן מספר ימים. אילו היה גדל עם אימו בטבע, היא היתה מלקקת אותו באיזור פי הטבעת ועוזרת לו להתרוקן. ניתן לנגב את האיזור זה בגופם באמצעות צמר גפן שנטבל במים חמימים – הפעולה תחקה את זו שהחתולה היתה עושה עבורו ותעודד את עשיית הצרכים.

תוכלו להרגיל את הגור לארגז חול ייעודי שיהיה “בית השימוש” שלו, על ידי ביצוע פעולת הסיוע להתרוקנות כשהגור נמצא בתוכו. הנחתו הזהירה של הגור בתוך הארגז ו”חפירה” בחול תוך כדי אחיזה עדינה ברגליו הקדמיות, תעודד אותו לעשות את אותה הפעולה בעצמו בהמשך.

איך מטפלים בגור חתולים צעיר – כל התשובות לשאלות החשובות

האם כדאי לקנות לחתול מיטה משלו?

על מנת שלא לבלות את רוב היום בחיפושים אחר הגור ומציאתו, בסופו של דבר, כשהוא ישן בתוך אחת מהנעליים של בני הבית – מוטב לנסות ולהרגיל אותו כבר בהתחלה לישון בתוך מיטה לחתול, שתהווה עבורו מצע חמים ונעים כאשר הוא הולך לישון. קחו בחשבון שכשמדובר בחתולים – הריח עושה את ההבדל, לכן סביר שגם המיטה הנוחה ביותר לא תמשוך אותו כמו המיטה שלכם, שבה יש את הניחוח המרגיע והנעים ביותר, מבחינת הגור.

זכרו כי מלבד סיפוק שלושת צרכיו המיידיים של הגור שהם מזון, עשיית צרכים ומקום חמים לישון בו, הדבר החשוב העיקרי הוא פשוט הרבה חום ואהבה. אם תעניקו אותם בשפע לחתול הקטן, היו בטוחים שתקבלו את אותה האהבה בחזרה, למשך שנים ארוכות.