5 מיתוסים על חתולים – והאם הם נכונים

5 מיתוסים על חתולים – והאם הם נכונים

מי שמגדל חתול יודע, עד כמה בעל החיים הזה הוא יצור חברתי ועדין, המסוגל להעניק אהבה ואמפתיה לבעליו. למעשה, הרבה אנשים שהאמינו במשך שנים למיתוסים הקשורים לחתולים, הופתעו לגלות לאחר זמן כי חלקם מופרכים לחלוטין. הנה דוגמאות של חמישה מיתוסים ידועים על חתולים – והאמת שמסתתרת מאחוריהם:

חתולים לא יכולים להביע אמפתיה וחיבה כלפי בני אדם

לא נכון בכלל: חתול הוא יצור רגיש מאין כמותו, אך המסרים שהוא מעביר לסביבתו הם שונים ממה שבני אדם מורגלים אליהם, מה שמקשה עליו “להיות מובן” לפעמים. כולם יודעים שכלב שמכשכש בזנבו, למשל, מסמן שהוא שמח – אבל חתולים שהזנב שלהם מתפתל וזז לצדדים בכשכוש, מסמנים את ההפך הגמור.

מי שלא מכיר את המאפיין הזה של חתולים, עלול להתקרב ולנסות ללטף חתול שכזה ולקבוע בנחרצות שהחתול אינו נחמד, או אפילו רגזן, כשהאמת היא שהוא בסך הכל פוחד – ואפילו ניסה “להגיד” את זה מראש.

טיפ למגדלים: חתולים אוהבים בעיקר שמלטפים אותם בסנטר ובין האוזניים, אך עלולים להירתע ממגע באיזור הישבן והזנב. אם אתם מעוניינים להתחבב על חתול חדש, התחילו מהאיזורים ה”בטוחים” יותר.

5 מיתוסים על חתולים – והאם הם נכונים

עדיף לא לשים דברים יקרים על מדפים כשיש חתול בבית

נכון חלקית: חתולים מחבבים מקומות גבוהים ותמיד ישמחו לזרוק לרצפה כל חפץ, בעיקר השבירים מביניהם. עם זאת, בהחלט ניתן לחנך את החתול שלא לטפס למקומות שאסור לו, זאת באמצעות נזיפה כשהוא מנסה לעשות זאת, או בעזרת תכשירי ריסוס ייחודיים, המיועדים לשמירה על הרהיטים והציוד של בני הבית.

טיפ למגדלים: התמדה היא שם המשחק וברגע שתעמדו על כך שלחתול אסור, מבחינתכם, לעלות על השולחן, השיש במטבח או המדפים בסלון – בסופו של דבר הוא יימנע מלעשות את זה.

5 מיתוסים על חתולים – והאם הם נכונים

מזון לח הוא בהכרח איכותי יותר מאשר מזון יבש

לא תמיד: זה נכון שאין כמעט חתול שלא אוהב מזון לח וזהו אכן המרקם המומלץ על ידי וטרינרים למזון, אבל רק במקרים מסוימים – למשל עבור גורי חתולים שמתחילים לאכול מזון מוצק, כמו גם לחתולים שמסרבים לאכול בגלל שהם חולים. האוכל הלח הוא מעט יקר יותר וייתכן שזו הסיבה שהוא נתפש כאיכותי, אך בפועל אם תקנו מזון יבש באיכות גבוהה לחתול ותתנו לו לאכול אך ורק אותו, זה לחלוטין יספק את כל הצרכים התזונתיים שלו.

טיפ למגדלים: ניתן להוסיף מעט מים חמימים לקערת מזון יבש, להמתין מעט ולמעוך במזלג – ולקבל מרקם לח שכל חתול סרבן ישמח לטעום ממנו.

5 מיתוסים על חתולים – והאם הם נכונים

חתול צעיר מאוד לא יצליח לעשות צרכים בארגז החול

לא נכון: זהו מיתוס נפוץ מאוד, בעיקר אצל מי שמעולם לא גידל חתולים ומכיר מקרוב רק כלבים. את החתול הביתי אין צורך “לגמול” כלל וגם גורים צעירים ביותר מסוגלים לדייק, להגיע לארגז החול בזמן ולא לעשות צרכים על הרצפה, או במקומות לא רצויים אחרים בבית.

טיפ למגדלים: כדי למזער את האפשרות של פספוסים, ניתן בהחלט להניח את הגורון הזעיר בתוך ארגז החול ולהניע את הרגליים הקדמיות שלו, כדי לעורר את האינסטינקט הטבעי שקיים בו. בנוסף, ניתן לרסס או לפזר ספריי קטניפ, שחתולים מאוד נמשכים אליו, סביב ארגז החול.

5 מיתוסים על חתולים – והאם הם נכונים

אי אפשר לגדל חתולים וכלבים באותו הבית

זה תלוי: חתולים וכלבים נחשבים לאויבים, אבל בהחלט ניתן לגדל בשלום ואהבה גם חתול וגם כלב יחד באותו הבית. ההצלחה תלויה במזג של כל אחד מבעלי החיים וגם בגיל שלהם: קל הרבה יותר להרגיל חתולים וכלבים לחיות מבלי “לריב”, כשהם מכירים זה את זה משלב הינקות, לכן אם אתם עדיין לא מגדלים שום בעל חיים בבית ומתלבטים באשר לגידול של שניהם בו זמנית, יהיה קל יותר לאמץ גור חתולים וגור כלבים. עם זאת, גם בגיל מבוגר זה אפשרי – במיוחד אם בהתחלה קצת מפרידים ביניהם באמצעות גדר, שדרכה הם יוכלו להביט זה על זה אך מבלי להתקרב פיזית יותר מדי. לסבלנות שלכם כמגדלים יש משמעות רבה בתהליך ההתקרבות וגם ייעוץ מבעלי מקצוע בתחום אילוף הכלבים והחתולים, יכול לסייע.

טיפ למגדלים: חתולים תמיד יחפשו קרבה ויביעו חמלה ואמפתיה בהזדמנויות רבות, הן כלפי בני האדם המגדלים אותם והן כלפי חיות אחרות שנמצאות בסביבתם. מסיבה זו, חשוב כל כך לדעת את “שפת החתולים” ולנסות להבין את המסרים שלהם, כפי שהם מתכוונים להעביר אותם. מתברר שהחיות המדהימות הללו בהחלט יכולות להראות צדדים חדשים ומעניינים, בעיקר כלפי מי שמנסה באמת להכיר אותן מקרוב.

5 מיתוסים על חתולים – והאם הם נכונים