שחיקת סחוסים אצל כלבים

שחיקת סחוסים אצל כלבים

שחיקת סחוסים אצל כלבים

בגופם של כלבים ניתן למצוא הן קווי דמיון והן קווי שוני לגופם של בני אדם. מבנה השלד שלהם שונה מזה של האדם. עם זאת, כמו בני אדם, גם הכלבים מתחילים לסבול עם הזמן מבעיות האופייניות לשחיקת סחוסים.

שחיקת סחוסים

הסחוס הוא החיבור האלסטי והגמיש בין העצמות, המאפשר את פעילותו השוטפת של השלד, וביצוע תנועות מורכבות, כגון ריצה, התרוממות, הליכה, התגלגלות ועוד.

בעיות הקשורות לשחיקת סחוסים הינן אופייניות לגיל יחסית מאוחר. “גיל מאוחר” זהו מושג שמשתנה מכלב לכלב, בהתאם לסוגו ולגודלו, אך מדובר בטווח שבין גיל 7 ל-10, שבו יכולים להופיע סימנים ראשונים של שחיקת סחוסים.

התקופות הקריטיות בחיי הכלב, הקובעות את מצב מערכת השלד שלו בשנים השונות בחייו, הינן תקופת הגדילה ותקופת ההזדקנות. בזמן שהכלב גדל מכלבלב לבוגר, יכולות להופיע בעיות התפתחותיות. מחקרים שבוצעו לאורך השנים מצאו שלכלבים גדולים יש נטייה לפתח בעיות סחוס דווקא בשנים אלה, בגלל לחץ גדל על המפרקים או בגלל טראומות גופניות הנגרמות עקב שילוב של פעלתנות ומשקל גדול.
בתקופת ההזדקנות מתרחש תהליך טבעי של שחיקת סחוס שעם הזמן יכול לגרום לאובדן תנועה מלא, עקב מצב הנקרא “מחלת פרקים ניוונית”.

במה מתבטאת התפתחות הבעיה?

תסמינים ראשונים לבעיות פרקים יכולים להתבטא בקושי בביצוע פעולות שעד כה לא היוו כל בעיה, כגון ריצה מהירה או משחק אנרגטי. הבעיה יכולה להתבטא כצליעה, כאי רצון ללכת ולשחק, ובאופן כללי, תחושה שחיית המחמד שלכם סובלת מכאבים מתמשכים. בכל הופעה של בעיות בחופש התנועה יש לפנות לווטרינר לבדיקת הבעיה, שיכולה לנבוע גם מסיבות אחרות. האבחון מתבצע באמצעות צילום אולטרסאונד ובדיקה גופנית.

דרכי טיפול קיימות

בגילאים מאוחרים של הכלב, טיפולים האפשריים לבעיה הינו חומרים נוגדי דלקת, משככי כאב או נוגדי דלקת ללא סטרואידים, כגון רימדיל. בשילוב עם שינויים בהרגלים היומיומיים של הכלב (טיולים לפרקי זמן קצובים, מנוחה) התוצאה יכולה להיות הקלה משמעותית בכאבים ושיפור באיכות החיים. עם זאת, יש לזכור שמדובר בטיפול המיועד להקלה על הכאבים, אך שאינו מרפא את מקור הבעיה עצמו.

בשנים האחרונות וטרינרים החלו להשתמש במספר חומרים טבעיים במקורם, המסוגלים לשמר את בריאות המפרקים אצל כלבים: כונדרואיטין סולפט וגלוקוזאמין. חומרים אלה מהווים תרכובות הקיימות בגוף שחשובות מאוד להזנה קבועה של הסחוס. שילוב של חומרים אלה בתזונת הכלב יכולים לשפר את מצב הסחוס. במקרים מסוימים יהיה צורך בצריכת חומרים אלה בצורת תוספים, בצורת נוזל או בכדורים. חומרים אלה מהווים מעין מקבילה של מגה-גלופלקס ותוספים דומים המיועדים לבני אדם שסובלים מבעיות במפרקים.

צריכה מוקדמת של תוספים אלה יכולה לעזור למנוע בעיות בסחוס המפרקים (בעיקר בכלבים שקיימת אצלם נטייה מולדת למחלות אלה); וכן היא יכולה להבטיח לכלב שנים ארוכות של משחק וחיוניות, גם בגיל מבוגר.

הרשמו לניוזלטר שלנו
ותיהנו מהנחות ומבצעים שווים במיוחד!

[mc4wp_form id="19630"]